Kontakt dla mediów

Goodyear doradza operatorom autokarów przed sezonem wakacyjnym

Goodyear doradza operatorom autokarów przed sezonem wakacyjnym

Specjalne opony autokarowe zapewniają długie przebiegi, komfort jazdy i niski koszt na kilometr.

 W Europie zbliża się sezon wakacyjny, dlatego Goodyear radzi operatorom autokarów turystycznych i międzymiastowych montować opony przeznaczone wyłącznie dla pojazdów tego typu. Dobrym wyborem może być ogumienie Marathon Coach, które zapewnia długie przebiegi, niskie zużycie paliwa i maksymalny komfort pasażerów.

Skrócenie żywotności wskutek nierównomiernego zużycia jest poważnym problemem opon montowanych na nowoczesnych autokarach. Aby temu zaradzić, Goodyear opracował ogumienie specjalnie dostosowane do wymagań najnowszej generacji pojazdów pasażerskich. Asymetryczna konstrukcja opon Marathon Coach zapewnia długie przebiegi, całoroczne osiągi oraz wysoki poziom komfortu kierowcy i pasażerów.

„Współczesne autokary są niezwykle zaawansowane – mają mocne silniki i osiągają wysokie prędkości. Z kolei pasażerowie stawiają wysokie wymagania w zakresie komfortu i niskiego poziomu hałasu. Opona Goodyear Marathon Coach powstała po to, by sprostać tym wyzwaniom” - wyjaśnia Benjamin Willot, dyrektor marketingu opon użytkowych Goodyear Tires Europe. „Marathon Coach ma wyjątkowe właściwości i zawiera rozwiązania techniczne opracowane specjalnie z myślą o tych pojazdach. Produkt oferuje przy tym niski koszt na kilometr, co jest niezwykle istotne dla operatorów”.

Najważniejsze właściwości bieżnika Marathon Coach to asymetryczny wzór i pełne bloki barkowe, dzięki którym opona zużywa się równomiernie i uzyskuje długie przebiegi. Bieżnik ma pięć żeber, z których cztery mają lamele typu Flexomatic poprawiające trakcję i hamowanie. Pełne bloki barkowe z lamelami wyłącznie na piątym, zewnętrznym żebrze, przeciwstawiają się siłom oddziałującym podczas pokonywania zakrętów, oraz wysoko położonemu środkowi ciężkości pojazdu. Wyróżniają się ponadto większą ilością gumy bieżnikowej, co pomaga sprostać oddziaływaniu niezależnego zawieszenia. Sztywniejszy bieżnik na zewnętrznej części opony również przystosowano do oddziaływania sił powstających wskutek wysoko położonego środka ciężkości. Lamele w drugim żebrze ustawiono pod ostrym kątem, co zapobiega nierównomiernemu zużyciu i jednocześnie poprawia prowadzenie opony. Radialne lamele w trzecim i czwartym żebrze mają nieco łagodniejszy kąt natarcia, co poprawia przyczepność i właściwości trakcyjne opony, zapewniając bardziej zrównoważone osiągi. Kolejną cechą bieżnika są rowki, które przeciwdziałają wbijaniu się kamieni i związanym z tym uszkodzeniom.

Opony Marathon noszą oznaczenia M+S oraz 3PMSF, oznaczające spełnianie wymagań stawianych produktom zimowym, wprowadzanych w coraz większej liczbie krajów Europy we wskazanych miesiącach roku lub gdy wymagają tego warunki.

Aby zoptymalizować osiągi opon należy montować je w określony sposób. Ogumienie montowane pojedynczo na osi prowadzącej lub wleczonej powinno być zakładane zewnętrznym barkiem (z lamelami) na zewnątrz pojazdu. Opony montowane bliźniaczo na osi napędowej zakłada się barkami zewnętrznymi na przeciwstawnych pozycjach pary, tzn. wewnętrznym barkiem jednej opony w stronę wewnętrznego barku drugiej opony w parze.

Zalety opon Marathon Coach odzwierciedla etykieta, która wskazuje klasę B pod względem wydajności paliwowej i przyczepności na mokrej nawierzchni, oraz bardzo niski poziom hałasu – jedna fala na etykiecie, co oznacza hałas zewnętrzny nie przekraczający 69dB.

Opona Goodyear Marathon Coach jest produkowana w rozmiarze 315/80R22.5 z indeksem nośności 156/150 (154/150), co odpowiada obciążeniu osi do 8 000 kg (13 400 kg). 

Opona zimowa Goodyear Ultra Grip Coach

Goodyear Marathon Coach jest oponą całoroczną, ale Goodyear produkuje również model Ultra Grip Coach. Jest to specjalna opona zimowa na oś napędową autokarów, posiadająca oznaczenie M+S oraz 3PMSF i zapewniająca doskonałą trakcję na śniegu. Jest szczególnie użyteczna w przypadku autokarów jeżdżących w krajach skandynawskich i regionach alpejskich, gdzie można spodziewać się śniegu i lodu. Konstrukcja i szerokość bieżnika gwarantują nie tylko doskonałą przyczepność i trakcję w warunkach zimowych, lecz także niski poziom hałasu, co oznacza większy komfort jazdy. Opona ma trójwymiarowe lamele zwiększające trakcję w każdych warunkach oraz kierunkową konstrukcję ograniczającą hałas i zwiększającą przebiegi. Goodyear Ultra Grip Coach jest dostępna w rozmiarach 295/80R22.5 i 315/80R22.5.

Technologie Goodyear TravelMax

Opony Goodyear Coach wyróżniają się szeregiem rozwiązań technicznych – określanych mianem TravelMax – przeznaczonych dla pasażerskich przewozów dalekobieżnych  i międzymiastowych. Rozwiązania te obniżają koszt na kilometr i poprawiają ogólne osiągi ogumienia. Należą do nich: mieszanka bieżnikowa Silefex, asymetryczna budowa i najnowsza konstrukcja karkasów. Silefex to wydajna paliwowo mieszanka bieżnikowa zawierająca krzemionkowe wypełniacze i wysokiej klasy naturalną gumę, która zmniejsza opór toczenia.

Goodyear

Goodyear jest jednym z największych producentów opon na świecie. Firma zatrudnia 64 000 osób i wytwarza swoje wyroby w 48 zakładach w 22 krajach na świecie. Posiada dwa Centra Innowacji w Akron, w stanie Ohio i Colmar-Berg, w Luksemburgu, które dostarczają najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie produktów i usług, będących wyznacznikiem standardów i technologii w przemyśle.

Oferta Goodyear Dunlop Europe obejmuje ponad 400 różnych typów opon do pojazdów użytkowych, autobusów i autokarów w ponad 55 rozmiarach. Wielu wiodących w świecie producentów pojazdów użytkowych montuje opony Goodyear jako wyposażenie oryginalne. Są wśród nich: DAF, Iveco, MAN, Mercedes-Benz, Renault Trucks, Scania i Volvo. Goodyear jest także dostawcą opon dla wszystkich największych producentów naczep. Dzięki ofercie Fleet First, w skład której wchodzą usługi TruckForce, ServiceLine24h, pomoc drogowa, system internetowego zarządzania FleetOnlineSolutions oraz technologia Goodyear Retread, Goodyear może zaproponować jeden z najszerszych w branży zakresów usług dedykowanych.

Więcej informacji o Goodyear i produktach marki na stronie www.truck.goodyear.eu.

W Polsce firma oferuje opony takich marek, jak: Goodyear, Dunlop, Fulda, Sava i Dębica. Jest także głównym akcjonariuszem Firmy Oponiarskiej Dębica S.A., która jest największym tego typu zakładem w Europie, zatrudniającym prawie 3 tys. osóbWięcej informacji udzielają:

Paweł Jezierski

Menedżer ds. komunikacji Polska i Ukraina

Firma Oponiarska Dębica S.A.

tel.: (22) 571 5840, kom. 693 962 056

e-mail: pawel_jezierski@goodyear.com

 

Marlena Garucka-Kubajek

Biuro Prasowe Goodyear

Alert Media Communications

tel.: 22 546 11 00, kom. 506 051 987

e-mail: goodyear@alertmedia.pl